Pe 8 Martie, doamnele şi domnişoarele au intrarea liberă în Grădina Botanică „Anastasie Fătu” din Iaşi, unde le aşteaptă premii surpriză şi o expoziţie de mărţişoare realizată de elevii din mediul rural.

Grădina Botanică „Anastasie Fătu” din Iaşi oferă cel puţin trei motive pentru ca doamnele şi domnişoarele să treacă pragul instituţiei în acest week-end. Pe 8 Martie, ele vor beneficia de intrarea liberă şi vor putea cîştiga premii surpriză oferite de conducerea Grădinii.

În plus, pînă duminică, 9 martie, vizitatorii pot admira o expoziţie de mărţişoare realizată în colaborare cu elevii Şcolii Generale din Tomeşti, sub îndrumarea profesoarei Anişoara Mazilu.

Expoziţia de mărţişoare face parte dintr-o strategie a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” prin care se urmăreşte sprijinirea copiilor din mediul rural în exprimarea lor artistică. În această iarnă, cu ajutorul Universităţii, elevii Şcolii Generale din Buhalniţa au organizat expoziţia de pictură „Iarna în culori de sărbătoare”. Acum a venit rîndul altor mici artişti să sărbătorească venirea primăverii printr-o expoziţie de mărţişoare originale.