Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” va avea două noi linii de studiu francofone – în chimie şi statistică, ca rezultat al semnării a două noi acorduri de colaborare cu Universitatea din Poiters.

La Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor va funcţiona, de anul viitor, un nou master, în Statistcă aplicată, organizat în comun de cele două univrsităţi, prin combinarea a două masterate deja existente în cadrul celor două instuţii.

Studenţii vor avea posibilitatea să urmeze o parte a formării lor în instituţia parteneră, mai ales în al doilea an de studiu. De asemenea, studenţilor români li se vor propune stagii la companile de asgurări din Niort. În cadrul masteratului comun, se vor organiza schimburi academice, iar profesorii străni vor fi invitaţi să suţină cursuri, lucrări practice, conferinţe sau seminarii. În mod similar, profesorii români vor preda în străinătate şi studenţi francezi vor beneficia de acelaşi facilităţi la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza”.

Un alt protocol prevede recunoaşterea oficială din partea Universităţii din Poitiers a studiilor de licenţă în limba franceză în domeniul chimiei. Acestea sînt realizate în colaborare cu Facultatea de Ştiinţe fundamentale şi aplicate a universităţii franceze şi sînt deja operaţionale de la începutul acestui an universitar. Documentul semnat de părţile română şi franceză menţionează şi posibilitatea realizării unui master de chimie francofon, începînd cu anul universitar 2007-2008.

Acordurile de colaborare au fost semnate în timpul vizitei oficiale a prof.univ.dr. Dumitru Oprea, rectorul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” şi prof.univ.dr. Henri Luchian, prorector pe relaţii internaţionale la Universitatea din Poitiers. În cadrul vizitei, cei doi s-au întîlnit cu omologii din partea universităţii franceze, precum şi cu decani facultăţilor implicate în cele două proiecte.

Universitatea din Poitiers este partener al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” de aproximativ 15 ani şi este a treia cea mai populară destinaţie pentru studenţii Socrates. Cele mai intense relaţii de colaborare se desfăşoară cu facultăţile de Litere, Economie şi Chimie. La Poitiers studiază în prezent 6 doctoranzi de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” şi au fost invitaţi, din anul 1999, 10 cadre didactice şi 34 de studenţi.