logomasa rotundaReprezentanţi ai Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (UAIC) şi ai firmelor şi instituţiilor locale se întâlnesc miercuri, 3 februarie 2010, pentru a rezolva o problemă stringentă semnalată atât de studenţi, cât şi de angajatori: lipsa de experienţă profesională.

Masa rotundă, la care sunt aşteptate în jur de 80 de persoane, va avea loc în Sala Senat a UAIC începând cu ora 14.00 şi are rolul de a reuni angajatori şi cadre didactice din toate facultăţile, pentru a pune la punct detaliile unui proiect din fonduri europene care vizează o mai bună inserţie pe piaţa muncii pentru studenţi şi absolvenţi, prin orientare în carieră şi stagii de practică.

Primul pas a fost făcut în luna ianuarie a acestui an, când angajaţii Centrului de Informare Profesională, Orientare în Carieră şi Plasament (CIPO) au contactat 30 de firme, instituţii şi ONG-uri locale pentru a le prezenta proiectul şi a obţine acordul de colaborare. Mentorii desemnaţi de către organizaţiile de primire şi tutorii din facultăţi au acum ocazia, la această masă rotundă, să discute despre criteriile de selecţie a studenţilor pentru stagii şi activităţile ce pot fi realizate. Evenimentul se va desfăşura sub forma unor grupuri de lucru de tutori şi mentori, prin care se vor stabili criteriile specifice pentru fiecare facultate şi fiecare firmă.

„Acest eveniment este o oportunitate rar întâlnită pentru ca angajatorii şi cadre didactice din toate facultăţile să se cunoască şi să-şi expună punctele de vedere în legătură cu inserţia studenţilor şi a absolvenţilor pe piaţa muncii. De pe urma acestor discuţii toată lumea are de câştigat: facultăţile se pot adapta mai bine la cerinţele de pe piaţa muncii, firmele şi instituţiile îşi pot asigura pe viitor angajaţi competenţi iar studenţii şi absolvenţii îşi vor găsi mai uşor job-uri potrivite pentru educaţia lor”, precizează Diana Niculăeş, consilier educaţional la CIPO.

Cele 30 de organizaţii colaboratoare acoperă toate domeniile de studiu de la UAIC: firme de soft, institute de cercetare, spitale, fundaţii caritabile, agenţii de turism, de media, chiar şi instituţii publice ca Tribunalul, Consiliul Judeţean sau Arhivele Române. Majoritatea sunt obişnuite cu studenţi în practică iar acolo lucrează deja absolvenţi ai acestei instituţii.

În următoarea etapă, studenţii din anul I şi II de studii de licenţă se vor putea înscrie în program iar 200 dintre aceştia vor fi selectaţi pentru sesiuni de orientare şi consiliere în carieră ce vor avea loc în perioada februarie – mai 2010. Cei mai motivaţi 100 de studenţi dintre cei care urmează această instruire vor fi ulterior plasaţi în stagii de practică în lunile iunie, iulie şi august. Intitulat „Stagii de pregătire practică şi activităţi de stimulare a inserţiei pe piaţa muncii pentru studenţi şi absolvenţi”, proiectul a fost conceput de către CIPO, sub coordonarea prof.univ.dr. Carmen Crețu, şi a primit aprobarea pentru finanţare din fonduri europene în vara anului 2009. Universitatea contribuie, prin acest proiect, la dezvoltarea abilităţilor practice ale studenţilor în vederea îmbunătăţirii inserţiei pe piaţa muncii prin sesiuni de instruire şi stagii de practică, monitorizaţi permanent de tutori din partea organizaţiei de primire, cât şi din partea facultăţilor.

Proiectul este finanţat din Fondul Social European, prin Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane – POSDRU, Axa Prioritară 2 („Corelarea învăţării pe tot parcursul vieţii cu piaţa muncii”), Domeniul Major de Intervenţie 2.1 („Tranziţia de la şcoală la viaţa activă”). Costurile sunt acoperite de finanţatori în proporţie de 98%, iar Universitatea participă cu restul de două procente.

• Detalii despre proiect se găsesc pe site-ul www.cariera.uaic.ro.
  • Informaţii suplimentare despre Programul Operaţional Sectorial Dezvoltarea Resurselor Umane găsiţi pe site-ul www.fseromania.ro

Persoană de contact pentru mass-media:
Diana NICULĂEŞ – responsabil promovare proiect „Stagii de pregătire practică şi activităţi de stimulare a inserţiei pe piaţa muncii pentru studenţi şi absolvenţi”
Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi – Centrul de Informare Profesională, Orientare în Carieră şi Plasament (CIPO)
Cămin C11, cam. 52-53, 28-29; Telefon: 0232 201579, 0232 201576;
E-maildiana.niculaes@uaic.ro