Dr. Ionuţ Topală, preparator la Facultatea de Fizică, a câştigat o menţiune specială în cadrul Galei Premiilor în Educaţie.

Tânărul cadru didactic a primit o menţiune specială în cadrul categoriei „Cercetătorul Anului”, la evenimentul care a fost organizat pe 29 octombrie, la Bucureşti. Ionuţ Topală este singurul membru al comunităţii academice UAIC premiat la Gala Premiilor Educaţiei, competitie organizata de Fundatia Dinu Patriciu.

Competiţia se adresează oamenilor, organizaţiilor neguvernamentale şi instituţiilor de învăţământ de stat sau private, care au derulat proiecte în anul şcolar/universitar precedent şi prin care au contribuit la îmbunătăţirea sistemului educaţional din Romania.

Logo_GalaPremiilorEducatieIonuţ Topală, cel mai tânăr cadru didactic de la Facultatea de Fizică, este şi câştigător al competiţiei naţionale FameLAB, mai 2009. În anul 2008, acesta şi-a susţinut teza de doctorat realizată în cotutelă cu Institute Europeen des Membranes Montpellier. Domeniul principal de cercetare este descărcarea cu barieră dielectrică și aplicațiile acesteia. În ultimii trei ani, tânărul fizician a fost implicat în nouă proiecte de cercetare, pentru unul dintre acestea îndeplinind rolul de Director de Proiect. În tot acest timp, Drd. Topală a participat, în calitate de vorbitor, la zeci de conferințe internaționale unde a prezentat rezultatele cercetării sale. În plus, nouă dintre lucrările sale au fost publicate în reviste ISI și citate de mai mult de 20 de ori în publicații de anvergură similară.

„Lucrul care îl diferențiază pe dl. Topală de alți tineri cercetători este interesul său pentru sprijinirea studenților și a tinerilor cercetători. Aici am putea menționa nu doar facilitarea unor stagii pentru studenții români la Montpelier, ci chiar solicitarea introducerii în Planul Național de Cercetare, Dezvoltare și Inovare a unei axe destinate special tinerilor cercetători”, se precizează în textul de prezentare a nominalizării.

Mai multe informaţii despre Gala Premiilor în Educaţie

Mai multe informaţii despre Facultatea de Fizică