Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a înregistrat, după prima zi a sesiunii de admitere 2019, 3376 de înscrieri:  2765 la studii de licență 611 înscrieri la studii de master.

„Este cel mai mare număr de înscrieri după prima zi a admiterii din ultimii ani, ne bucurăm că putem deja să constatăm că dau rezultate eforturile pe care Universitatea le-a făcut pentru a simplifica procesul de încriere prin digitalizare. Dacă înscrierea online era deja disponibilă, anul acesta am introdus și posibilitatea preînscrierii online, care a fost bine primită în rândul candidaților noștri.” (Prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, Prorector pentru activităţi studenţeşti şi parteneriate cu mediul economic şi sectorul public)

Din totalul de 3376 de înscrieri, se remarcă faptul că 1270 au fost efectuate online, dintre care 1119 la studii de licență și 151 la studii de master. Majoritatea înscrierilor online sunt rezultate ale procesului de preînscriere, care a fost disponibil încă din data de 11 martie. Oportunitatea înscrierii online a fost bine primită și în rândul românilor de pretutindeni, fiind înregistrate 523 de dosare. În total, pe platforma de înscrieri online sunt create, până la această oră, peste 3300 de conturi.

Pentru sesiunea de admitere din iulie 2019, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași scoate la concurs 3500 de locuri la buget pentru studiile de licență și 2100 de locuri fără taxă pentru studiile universitare de master. De asemenea, sunt disponibile și 4859 de locuri cu taxă, 3272 pentru studii de licență și 1587 pentru studii de master. Suplimentar, pentru românii de pretutindeni, sunt alocate 446 de locuri la buget și 114 locuri cu taxă pentru studii de licență iar pentru studii de master 360 de locuri la buget și 88 de locuri cu taxă. Astfel, la admiterea 2019, UAIC înregistrează o creștere a numărului de locuri bugetate față de admiterea 2018. Candidații se pot înscrie în perioada 15-20 iulie, iar rezultatele se vor afișa în perioada 21-23 iulie. Locurile care nu se vor ocupa în sesiunea de admitere din iulie vor fi scoase la concurs în perioada 9-11 septembrie. În premieră, candidații la admiterea 2019 pot achita taxa de înscriere cu cardul, folosind platforma dedicată plăților online.

Toate informațiile despre admitere sunt publicate AICI.