Joi, 7 martie 2024, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a primit vizita unei delegații a Global Swayam Siddhi College of Mumbai, instituție de învățământ preuniversitar afiliată Universității din Mumbai, India. Delegația, formată din prof. dr. Parag Ganpati Khanderar, dr. Shaikh Asgar Adalat și prof. dr. Rauf Sattar Pathan, s-a întâlnit cu prof. univ. dr. Tudorel TOADER, Rectorul UAIC. La întâlnire a mai participat și prof. univ. dr. Daniela COJOCARU – prorector pentru relaţii internaţionale şi parteneriate de studii şi cercetare.

În cadrul întâlnirii, delegații de la Global Swayam Siddhi College of Mumbai au precizat că absolvenții instituției pe care o reprezintă sunt interesați să studieze în România, prin urmare și-au manifestat intenția de a colabora cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, prin schimburi de experiență sau parteneriate de cercetare.

Pe parcursul discuțiilor a fost descrisă și colaborarea dintre Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași și instituțiile de învățământ superior din India. În prezent, UAIC are încheiate 2 acorduri inter-instituționale de colaborare cu Chandigarh University din Mohali și Bharath Institute of Higher Education & Research din Chennai, Tamil Nadu. În perioada 2022-2024, 2 profesori din cadrul UAIC au participat la manifestări științifice organizate la Indian Institute of Technology Kharagpur (decembrie 2022), respectiv la Nanotechnology Research Center – SRMIST, Chennai (februarie-martie 2024).

Delegația de la Global Swayam Siddhi College of Mumbai și-a continuat vizita la UAIC prin întâlniri cu decanii facultăților de Economie și Administrarea Afacerilor și Informatică.