O echipă formată din conf. univ.dr. Marin Chiriazi, decanul facultății de Educație Fizică și Sport și masterandul Alin Vorniceanu a doborât recordul de străbatere a întregului curs al Dunării, reușind performanța în 30 de zile.

Expediţia a fost organizată de Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi cu ajutorul partenerilor Arcadia, Rodotex şi Primăria Iaşi.

Până în 2012, doar trei români au parcurs acest traseu, alături de membrii Tour International Danubien (TID), dar într-un timp mult mai lung. Acesta este un turneu anual internațional de caiac,canoe și canotaj, independent de proiectul Facultăţii de Educaţie Fizică şi Sport, care se organizează pe Dunăre din 1956.

sport5 Caiac