4medalii mateEchipele studenţilor de la facultăţile de Matematică şi de Informatică au câştigat medalii de aur, argint şi bronz la cea mai recentă ediţie a Olimpiadei Internationale Online de Matematică, organizată de Universiatea „Ariel” din Samaria, Israel.

Printre câştigători, s-a remarcat echipa de studenţi informaticieni alcătuită din: Mihai-Vlad Constantinescu, Alexandru Paicu (capitan), Claudia Paulet si Diana-Maria Pojar. Aceştia au fost declaraţi „câştigători absoluţi” la secţiunea Blitz, probă care a presupus aflarea contra cronometru a rezultatelor corecte la o serie de probleme de matematică.

La cea de-a doua secţiune a olimpiadei, „Championship”, în cadrul căreia li s-a cerut participanţilor să precizeze atât rezultatul, cât şi rezolvarea unor probleme de complexitate ridicată, echipele UAIC au obţinut alte patru rezultate de excepţie:

• medalie de aur: Cosmin-Alin Balan (căpitan), Ana Bozianu, Róbert Kristó și Cătălin-Marius Mărguță – toți studenți în anul I la Facultatea de Informatică

4medalii mate1

• medalie de argint: Mihai-Vlad Constantinescu, Alexandru Paicu (căpitan), Claudia Păuleț și Diana-Maria Pojar, Facultatea de Informatică

4medalii mate2

• două medalii de bronz: Marinela Moruz, de la Facultatea de Matematică şi echipa Alexandru-Ioan Băetu, Sonia Bogos, Cătălin-Gheorghiță Bordianu (căpitan), Andreea-Mădălina Lazăr de la Facultatea de Informatică
  • 4medalii mate3

În total, la concurs au participat 93 de echipe din 14 ţări; din partea Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” au participat şapte echipe de studenţi. Anul trecut, la acelaşi concurs, studenţii UAIC au obţinut 2 medalii de aur, 7 medalii de argint şi 8 de bronz.

Echipele Facultăţii de Informatică a fost coordonată de prof. Florin Iacob, iar echipa de la Facultatea de Matematică a fost coordonată de prof. Eugen Popa.

Linkuri utilesite-ul Olimpiadei Internaţionale Online de Matematică
blogul studentilor Facultăţii de Informatică