Echipa formată din studenţi de la Facultatea de Informatică, Andreea Mădălina Lazăr, Anca Roşcan, Sebastian Codrin Dițu şi Vlad Manea – sub îndrumarea profesorului Sabin Buraga – a câștigat cu articolul “Cultural Exchange. A Web-enhanced better living” premiul pentru cea mai bună lucrare la evenimentul AI-MAS Winter Olympics 2011 – secțiuneaAIdeas.

Concursul a fost dedicat Inteligenţei Artificiale, adunând studenţi de la universităţile din Bucureşti, Constanţa, Braşov, Timişoara, Suceava, Sibiu şi Cluj. Secţiunea AIdeas a fost o competiţie de „idei”, eseuri şi prezentări pe tema inteligenţei artificiale.

cultural exchange

Prezentarea susținută în fața juriului și a publicului a avut loc sâmbătă, 19 februarie, în cadrul Universității Politehnice din București, instituția organizatoare a evenimentului. Propunerea FII combină modelarea cunoștințelor via tehnologiile Web-ului semantic cu utilizarea de servicii Web, asigurând o interacțiune inteligentă cu utilizatorul.

Impresii de la participanţi şi mai multe informaţii despre concurs puteţi citi pe blogul pentru studenţi al Facultăţii de Informatică – fiistudent.wordpress.com.