Trei studenţi ai Facultăţii de Informatică au fost premiaţi la Competiţia Internaţională de Matematică, organizată de Universitatea Americană din Bulgaria în colaborare cu University College London.

fii-premiant-dragos-gilca_mihai-birzu_mircea_ioan_cosbuc

Dragoş Gâlcă şi Mihai Bârzu (în această ordine, de la dreapta la stânga)au obţinut premiile al doilea, respectiv al treilea în competiţia la care au luat parte 329 de studenţi. Cel de-al treilea participant de la Facultatea de Informatică, Ioan-Mircea Coşbuc (stânga), a obţinut o menţiune.

Concursul a avut loc în Bulgaria, între 24 şi 30 iunie. Studenţii au participat la două probe a câte cinci ore, rezolvând probleme din domeniul Algebrei, Analizei matematice, Geometriei şi Combinatoricii.

Acesta este cel de-al treilea rezultat de excepţie din anul 2010 obţinut la competiţii universitare de matematică. În luna martie, o echipă UAIC a obţinut medalii de bronz şi de argint la EEMOUS – South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students, iar în luna aprilie a avut loc Olimpiadei Internationale Online de Matematică, organizată de Universiatea „Ariel”, unde studenţii UAIC au obţinut titlul de „câştigători absoluţi”.

Mai multe informaţii pe Blogul studenţilor de la Informatică