Sâmbătă, 28 aprilie 2012, de la ora 10.00, la Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi va avea loc Concursul Naţional de Chimie ,,Magda Petrovanu”, ediţia a IV-a.

La acest concurs, organizat de Facultatea de Chimie, s-au înscris 1513 de elevi din 14 judeţe. Cei mai mulţi elevi provin de la şcolile şi liceele din Iaşi, Neamţ, Bacău, Vaslui, Botoşani, Suceava, dar şi din Dâmboviţa, Braşov, Constanţa şi Sălaj.

Concursul se va desfăşura în 16 amfiteatre ale Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza”, unde elevii vor susţine o probă scrisă sub formă de test grilă, cu tematici diferite, în funcţie de nivelul de studiu.

Tematica şi regulamentul concursului, lista cu cei inscrişi, precum şi alte informaţii utile se găsesc la adresa:http://concurs.chem.uaic.ro/

Tot sâmbătă, 28 aprilie 2012, va avea loc şi festivitatea de premiere. De la ora 13.30, în Amfiteatrul ,,M.Kogălniceanu”, vor fi premiaţi elevii din clasa a VII-a şi a VIII-a, iar de la ora 14.30, în Aula Magna ,,Mihai Eminescu” va avea loc festivitatea de premiere pentru elevii de liceu.

Elevii vor fi însoţiţi la acest concurs de 259 profesori coordonatori.

Concursul de Chimie ,,Magda Petrovanu” îşi propune să descopere şi să promoveze elevii pasionaţi de chimie.