Având în vedere dispozițiile Regulamentului (UE) 679/2016 al Parlamentului European și al Consiliului Uniunii Europene din 27 aprilie 2016 privind protecția persoanelor fizice în ceea ce privește prelucrarea datelor cu caracter personal și privind libera circulație a acestor date și de abrogare a Directivei 95/46/CE (Regulamentul general privind protecția datelor), precum și respectarea dreptului la viață intimă, familială și privată, așa cum este el prevăzut în articolul 26 din Constituția României, Universitatea Alexandru Ioan Cuza din Iași a adoptat prezenta Politică de utilizare a cookie-urilor, care împreună cu Regulament privind protecția datelor personale creează cadrul de bună funcționare și utilizare a website-ului http://www.uaic.ro.

Acest text este pasiv – nu conține programe software, viruși sau spyware și nu poate accesa informațiile de pe hard disk-ul utilizatorului.

2. Ce fel de informații sunt colectate ?

Serviciul Google Analytics este utilizat pentru a colecta informații precum numărul de vizitatori ai site-ului sau ai diferitelor pagini de interes, profilul acestor vizitatori – adresa IP a unui calculator, tipul de sistem de operare utilizat, tipul de dispozitiv de pe care a fost accesată o pagina, tipul și versiunea de browser utilizate, date demografice, dacă utilizatorul a ajuns pe una din paginile website-ului http://www..uaic.ro prin accesarea unui link extern.

Pentru informații legate de modul în care serviciul Google Analytics colectează și utilizează datele colectate vă rugăm să consultați următoarele resurse Web:

Conform politicilor Google Analytics menționate: „Analytics oferă funcția _anonymizelp în arhiva JavaScript ga.js și ga(‘set’, ‘anonymizeIp’, true) în arhiva analytics.js, pentru a le permite proprietarilor de site-uri să solicite ca toate adresele IP ale utilizatorilor să fie ascunse în cadrul produsului. Această funcție este proiectată pentru a ajuta proprietarii de site-uri să respecte politicile de confidențialitate sau, în unele țări, recomandările din partea autorităților locale responsabile de protecția datelor, care pot împiedica stocarea de informații privind adresa IP completă. Ascunderea/mascarea adreselor IP se efectuează imediat ce sunt primite datele de rețeaua de culegere Analytics, înainte de a avea loc stocarea sau procesarea.”

Website-ul http://www.uaic.ro utilizează această opțiune pentru a respecta politicile de confidențialitate în vigoare.

Google Analytics

• Alegeți meniul „Tools” apoi opțiunea „Internet Options”
  • În fereastra nou deschisă dați click pe tab-ul Privacy

• Alegeți  „Settings” din meniul specific  în Chrome