O absolventă de doctorat a Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” a primit premiul pentru cercetări doctorale de excepţie din partea a două organizaţii internaţionale de prestigiu. Andreea Apetrei, doctor în economie din anul 2012, a obţinut premiul pentru cea mai bună cercetare din domeniul „Management and governance”, în cadrul Emerald/EFMD Outstanding Doctoral Research Awards. Premiile sunt sponsorizate de Emerald Group Publishing Limited, editorul celei mai mari colecţii de jurnale ştiinţifice de afaceri şi managament, împreună cu Foundation for Management Development, o organizaţie cu peste 700 de membri din mediul academic, mediul afacerilor şi serviciilor publice.

Andreea Apetrei , fostă doctorandă la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor, sub coordonarea prof.univ.dr. Dumitru Zaiţ, va primi 1500 de euro pentru cercetările sale din domeniul standardizării şi adaptării în management organizaţional din perspectivă interculturală. În plus, dr. Apetrei, va putea să îşi publice lucrarea premiată fie în întregime, fie parţial, într-unul dintre jurnalele ştiinţifice ale prestigiosului grup.

Andreea Apetrei a făcut parte din grupul ţintă al proiectului POSDRU 47646 – Studii doctorale: portal spre o carieră de excelenţă în cercetare şi societatea cunoaşterii.