14642470_925164460949833_4390188720105895540_nUniversitatea „Alexandru Ioan Cuza” și Editura Universității au primit Premiul Excelență în cultură în cadrul Serii Valorilor, eveniment emblematic în cadrul celei de-a XXV-a ediții a Sărbătorilor Iașului. Rectorul universității, prof.univ.dr. Tudorel Toader și directorul editurii, prof.univ.dr. Andrei Corbea-Hoișie, au fost cei care au primit distincțiile în numele instituțiilor pe care le conduc, premiul fiind înmânat de directorul Teatrului „Luceafărul” Iași, Ioan Holban.

În plus, unul dintre autorii editurii, prof.univ.dr. Grigore Tinică, eminent profesor universitar de chirurgie cardiovasculară la Universitatea de Medicină și Farmacie „Gr. T. Popa”, a devenit cu această ocazie Cetățean de Onoare al Iașului.

Seara Valorilor a avut loc vineri, 14 octombrie, la Teatrul Național Vasile Alecsandri din Iași și a reunit elitele valorice ale Iașului, de la elevi premiați la instituții și firme de prestigiu, sub auspiciile Primăriei Municipiului Iași și ale Mitropoliei Moldovei și Bucovinei.