Cosmin Burtea, student în anul II la Facultatea de Matematică, a ocupat locul I la Concursul Național Studențesc ,,Traian Lalescu” – secțiunea A-Stiințe Matematice și Matematici Aplicate.

Lucrarea prezentată de Cosmin Burtea în cadrul Sesiunii de Comunicări Științifice – „O problemă semiliniară cu condiție inițială de tip nelocal” – a fost desemnată de juriul concursului ca fiind cea mai bună.Elaborarea lucrării s-a realizat sub îndrumarea domnului prof. univ. dr. Ioan I. Vrabie de la Facultatea de Matematică a Universității ,,Alexandru Ioan Cuza”.

Faza naţională a concursului destinat rezolvării problemelor de matematică s-a desfășurat în perioada 13-15 mai 2011, la Universitatea Maritimă din Constanța.

Concursul,,Traian Lalescu” are o tradiție în învățământul românesc. În fiecare an, studenţii facultăților de matematică şiinformatică se întâlnesc pentru a demonstra abilitățile matematice.

Evenimentul se dorește a fi o contribuție, sub diverse forme, la continuarea moştenirii cultural-ştiinţifice a lui Traian Lalescu (1882-1929), matematician, profesor şi inginer, ale cărui lucrări au deschis orizonturi noi de cercetare.