Fundaţia Naţională pentru Ştiinţă şi Artă a Academiei Române a premiat, vineri, 14 ianuarie, cei mai talentaţi cercetători şi creatori, cu performanţe deosebite în domeniul ştiinţelor şi artelor. Printre cei laureaţi s-au numărat şi două cadre didactice ale UAIC: lect.univ.dr. Marius Durea, din cadrul Facultăţii de Matematică, şi lect.univ.dr. Cristian Enăchescu, din cadrul Facultăţii de Fizică.

Juriul care a stabilit desemnarea câştigătorilor a fost format din personalităţi marcante ale vieţii academice contemporane: academicianul Eugen Simion, preşedintele Fundaţiei Naţionale pentru Ştiinţă şi Artă, academicianul Viorel Barbu, academicianul Bogdan Simionescu, Înalt Prea Sfinţia Sa Ioan Robu, Arhiepiscop – Mitropolit Romano – Catolic de București, acad. Maya Simionescu, directorul Institutului de Biologie şi Patologie Celulară „N. Simionescu”.

Marius Durea a primit distincţia „Pentru rezultate remarcabile în teoria matematică a optimizării cu aplicaţiidurea_mare în econometrie şi funcţionarea strategiilor economice”. Acad. Maya Simionescu a fost cel care a vorbit despre matematicianul ieşean, amintind că acesta a fost prezentat oamenilor de ştiinţă bucureşteni de către academicianul Viorel Barbu, preşedintele filialei Iaşi a Academiei Române. Doctor în matematică, cu peste 30 de publicaţii în reviste internaţionale, Marius Durea s-a arătat bucuros de premiul primit şi a vorbit despre faptul că, crezul său în cercetare, este cel al optimizării maximizării.

Cristian Enăchescu a fost premiat „pentru contribuţiile remarcabile în domeniul compuşilor cu tranziţie de cristian encahescuspin şi ansamblu solidelor moleculare comutabile”. Tot de acad. Maya Simionescu a fost cea care l-a prezentat pe lect. Dr. Cristian Enăchescu, precizând că are 240 de citări în publicaţii de specialitate exigente şi 46 de lucrări. Fizicianul ieşean a împărtăşit participanţilor la eveniment că, atunci când începe o temă de cercetare, speră în interesul      cunoaşterii, nu neapărat pentru obţinerea de premii, deşi premiul primit cu această ocazie îl bucură şi-l onorează.

Linkuri utile:
Pagina personală a lect.dr. Marius Durea
Pagina personală a lect. dr. Cristian Enăchescu
Mai multe detalii despre ceremonia desfăşurată la Bucureşti