Academia de Studii Economice din Bucureşti, în calitate de solicitant, împreună cu Universitatea Paris-Dauphine, Universitatea ”Babeş-Bolyai” din Cluj-Napoca, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Universitatea de Vest din Timişoara şi Universitatea „Ovidius” din Constanţa, în calitate de parteneri în cadrul proiectului strategic „Competenţe avansate – profesionale şi de cercetare – în managementul riscului internaţional”, anunţă lansarea oficială a proiectului.

Proiectul, cu dimensiune transnaţională, a demarat la data de 03 ianuarie 2011, iar perioada de implementare este de 36 de luni (3 ianuarie 2011-31 decembrie 2013), cu o valoare totală de 19.135.874,00 lei, din care 18.241.490,00 lei finanţare nerambursabilă.

Rezultatul implementării proiectului constă în dezvoltarea şi implementarea, la nivelul celor mai mari universităţi de profil din ţară, a unui program de masterat într-un domeniu nou – managementul riscului internaţional, având la bază un curriculum cadru. Proiectul va sprijini cu burse 640 de studenţi ce vor urma programele academice oferite de către universităţile partenere pe parcursul desfăşurării proiectului. Într-un context mai larg, proiectul va contribui la calificarea profesională specifică şi avansată ce va conduce la creştere economică durabilă şi la accentuarea caracterului sustenabil al ocupării.

Pentru mai multe detalii descărcaţi comunicatul de presă