În perioada 7-9 mai 2010, la Facultatea de Economie şi Administrarea Afacerilor din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” Iaşi s-a desfăşurat Olimpiada Naţională a Studenţilor Economişti, Secţiunea Administrarea Afacerilor. Această manifestare organizată în colaborare cu Asociaţia Facultăţilor de Economie din România (AFER) cu ocazia împlinirii a 150 de ani de la înfiinţarea Universităţii a reunit 65 studenţi de la 12 instituţii de învăţământ superior din România.

Studenţii facultăţii ieşene au obţinut la acest concurs rezultate deosebite: la studii universitare de masterat Marele Premiu a fost obţinut de Alexandru Maxim, student în anul II la master, Premiul Special a fost obţinut de Prisacariu Ciprian-Ionuţ, iar Premiul pentru creativitate de studentele Manolache Anca-Codruţa şi Toma Ana-Andreea. La studii universitare de licenţă Premiul pentru originalitate a fost obţinut de studenta Lupaşcu Delia (Scutariu).

Pentru alte secţiuni ale Olimpiadei Naţionale a Studenţilor Economişti, desfăşurate ]n aceea;i perioadă la alte universităţi din ţară, rezultatele obţinute de studenţii Facultăţii de Economie şi Administrarea Afacerilor au fost la fel de meritorii: la Universitatea „Dunărea de Jos” Galaţi, unde s-a desfăşurat Olimpiada Naţională, Secţiunea Management, studentele Gârneaţă Diana-Cristina şi Ungureanu Andreea-Maria au obţinut Marele Premiu, iar studenta Leon Ramona-Diana a obţinut Menţiune. La Olimpiada Naţională, Secţiunea Contabilitate şi Informatică, desfăşurată la Universitatea Valahia din Târgovişte, studenta Robu Mihaela-Alina a obţinut Marele Premiu. La Olimpiada Naţională, Secţiunea Administraţie Publică şi Dezvoltare Regională, desfăşurată la Universitatea „Eftimie Murgu” din Reşiţa, studenta Zaharioaie Marina a obţinut Menţiune.