Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a organizat luni, 11 decembrie 2017, la ora 12:00, în Aula Magna „Mihai Eminescu” evenimentul Performanță academică dincolo de frontiere (UAIC savvy students beyond borders), prin care sunt recunoscute meritele celor mai buni studenți Erasmus+ ai Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, contribuind la mai buna cunoaștere dintre aceștia și colegii lor internaționali veniți la UAIC.

Adevărați ambasadori ai UAIC în întreaga Europă, studenții Erasmus+ s-au întors acasă cu rezultate academice excepționale.

Prin intermediul acestui eveniment, aflat la cea de-a doua ediție, performanțele celor mai merituoși studenți Erasmus+, anume cei care au obținut mai mult de 30 credite ECTS/semestru, respectiv 60 credite ECTS/an academic, într-un stagiu de studiu Erasmus+ din anul academic 2016-2017, au fost răsplătite de Universitate, care le-a acordat premii și diplome de excelență.

Menționăm că, din cei 317 de beneficiari de stagii Erasmus+ efectuate în anul universitar precedent, 156 au reușit această performanță în 158 de stagii.

În cadrul evenimentului, Corala „Universitas” a susținut un recital pentru toți cei prezenți în Aula Magna „Mihai Eminescu”.