Cezar Crețu şi Ioan Cărare Carp, elevi în clasa a III-a la Școala ,,Junior”, au câștigat locul I la tenis de câmp – categoria 10 ani băieți , la Cupa Vrancart – Tg. Ocna – Dofteana – Dărmănești din cadrul celei de-a VII-a ediții a Circuitului „Dacia – România – Vrancart – Trotuşul” ce a avut loc pe pe 9 martie, la Târgu-Ocna (Bacău).

La competiție au participat 120 de sportivi de la 35 de cluburi din România și Republica Moldova, la categoriile 10, 12, 14 și 16 ani, baieți și fete.
Manifestarile au fost organizate de CS Tema Sport Onești și Federația Română de Tenis.

Cezar Crețu a început să joace tenis l la vârsta de 5 ani. La numai 7 ani a participat la primul său concurs, acesta marcând începutul unui traseu competițional – peste 25 de turnee.

CretuCezar
Cezar Crețu
Cezar se pregătește pentru Campionatul Național de Tenis (pe echipe și individual) de la București – iunie 2011. De asemenea, se antrenează și pentru un campionat mondial pentru juniorii de 10 ani ce va avea loc în vara acestui an, în Croația.

CarpCarareIoan2Ioan Cărare Carp
Ioan Cărare Carp a pus mâna pe o rachetă de tenis tot la vârsta de 5 ani. A obținut locuri pe podium la toate cele 10 concursuri de tenis de câmp la care a participat. De asemenea, a obținut performanțe remarcabile și în alte domenii sportive: schi, patinaj și înot.

În ciuda faptului că au o vârstă fragedă, cei doi elevi de la Școla ,,Junior” sunt deciși să facă performanță în unul dintre cele mai dificile sporturi, tenisul de câmp. Mult succes!