În perioada 6-7 mai 2024 a avut loc la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) evenimentul EC2U Makeathon „Reinvent the future”, în cadrul proiectului Horizon 2020 RI4C2. Activitatea s-a desfășurat simultan, în sistem hibrid, la toate instituțiile partenere în proiect: UAIC, respectiv universitățile din Coimbra (Portugalia), Jena (Germania), Pavia (Italia), Poitiers (Franța), Salamanca (Spania) și Turku (Finlanda). Scopul evenimentului a fost găsirea de soluții inovatoare pentru provocările din comunitățile participante.

La Makeathon, fiecare universitate a participat cu minim o echipă, care a avut misiunea să găsească o soluție la una dintre provocările lansate de partenerii proiectului din comunitate. Echipa care a reprezentat UAIC a fost formată din masteranzii Laurențiu Movilă (Facultatea de Chimie), Rareș Mocanu (Facultatea de Chimie), Alexandra Simon (Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor) și ACS dr. Sergiu Bortoș (Institutul de Cercetări Interdisciplinare – ICI UAIC). Provocarea locală aleasă a fost eficientizarea transportului în municipiul Iași pentru creșterea calității vieții. Soluția „Teleportation – engage”, propusă de echipa ieșeană, a constat în dezvoltarea unei aplicații mobile bazată pe un sistem de recompense (puncte bonus ce ar putea fi obținute pentru mersul pe jos, utilizarea bicicletei sau a transportului în comun, care să poată fi transformate în tarife reduse la biletele și abonamentele de transport public, oferte la o selecție de magazine, acces gratuit la evenimente culturale etc.), care promovează utilizarea transportului alternativ. Astfel, propunerea vizează implicarea atât a cetățenilor, a agenților economici cât și a administrației locale. Soluția echipei UAIC a fost cea mai apreciată de publicul european participant la eveniment, având cele mai multe voturi în sondajul „Winner of the Hearts”, derulat la finalul activității. La UAIC, evenimentul a fost moderat de CS dr. Laura Hroștea (Centrul RAMTECH – ICI UAIC).

Mai multe informații despre eveniment pot fi accesate pe pagina proiectului EC2U Makeathon: https://ec2u.eu/news/makeathon/

Proiectul Horizon 2020 RI4C2 este derulat de Alianța de universități EC2U, din care UAIC face parte alături de universitățile din Coimbra (Portugalia), Jena (Germania), Pavia (Italia), Poitiers (Franța), Salamanca (Spania) și Turku (Finlanda). Mai multe informații despre proiect sunt disponibile aici: https://ec2u.eu/ri4c2/