Adresa: Iaşi, Str. Cloşca, nr. 9

Președinte: Iulian TOMEAC
E-mail: itomeac@gmail.com

Prezentare

A.S.C.O.R. – Iaşi s-a înfiinţat la 17 decembrie 1990 din iniţiativa unui grup de studenţi de la Universitatea “Al. I. Cuza” şi Universitatea Agronomică din Iaşi, cu sprijinul şi binecuvântarea Prea Fericirii Sale Daniel, Patriarhul Bisericii Ortodoxe Române, pe atunci Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei, care este preşedintele de onoare al A.S.C.O.R. Iaşi.

În prezent, A.S.C.O.R.- Iaşi funcţionează cu binecuvântarea ÎPS Teofan, Mitropolitul Moldovei şi Bucovinei.

Scopul asociaţiei este acela de promovare a credinţei și spiritualităţii creștin-ortodoxe în rândul tinerilor, cu prioritate în mediul universitar.

Departamente

Departamentul Credință – Cultură

• Conferinţe săptămânale pe teme de cultură şi spiritualitate creştină cu invitaţi din rândul ierarhilor, profesorilor universitari, marilor duhovnici;
  • Întâlniri şi discuţii pe subiecte diverse de interes actual, frământări și reflecții ale tinerilor studenți;
  • Ateliere de literatură, artizanat și icoane;
  • Vizionare de film.

Departamentul Sport-Turism

• Pelerinaje la mănăstiri ortodoxe și obiective cu semnificaţie istorică şi culturală din ţară si străinătate;
  • Activităţi sportive, picnicuri în duminici și sărbători;
  • Tabere de muncă, asistenţă şi dezvoltare comunitară în satele defavorizate.

Departamentul de Asistenţă Socială

• Implicarea voluntarilor în proiecte sociale, în centrele de plasament C. A. Rosetti, Sf. Andrei, I. Holban, Gulliver, Centrul de tip familial Primăverii;
  • Activităţi săptămânale în căminul de bătrâni Sf. Împăraţi Constantin și Elena, Spitalul Militar, Penitenciarul de Maximă Siguranţă- Iaşi, centrul Emmaus;
  • Campanii de sprijinire a familiilor defavorizate: „Împreună ridicăm o casă” https://impreunaridicamcase.ro/

Departamentul de Relaţii Externe

• Întâlniri și seminarii cu tinerii din alte organizații creștine din țară și străinătate;
  • Schimburi de experiență cu studenții din celelalte centre universitare din țară.

Departamentul Semper Fidelis

• Are grijă ca toate tradiţiile ASCOR-ului să fie respectate şi transmise generaţiilor viitoare;
  • Stimulează activitatea membrilor activi, ținând cont de tradiţie, de idealurile noastre comune şi de trăirea ortodoxă;
  • Menține legătura cu vechii voluntari ai asociației și organizează traininguri de formare pentru voluntari.

Proiecte desfăşurate

Campania „Împreună ridicăm o casă”, prin care am reușit să ridicăm, până în prezent, 3 case: în Comuna Țibănești, jud. Iași, în Comuna Călărași, jud. Botoșani și în Comuna Vlădeni, Jud. Iași. Prin această campanie oferim voluntarilor noștri oportunitatea de a face voluntariat în funcție de domeniul lor de specializare, de exemplu voluntarii de la arhitectură proiectează casele, voluntarii de la tehnic se ocupă lucrul pe teren, iar voluntarii de la drept se ocupă de acte. Pe lângă faptul că fiecare voluntar aplică ceea ce învață la facultate prin această campanie în primul rând ajutăm familii nevoiașe.

Proiectul Metanoia se desfăşoară în cadrul Penitenciarului de Maximă Siguranţă – Iaşi. Vizează reintegrarea spirituală si socială a deţinuţilor prin conştientizarea vieţii morale. Pentru aceasta se organizează cercuri de discuţie pe anumite teme social – morale, ateliere de metanii și litografie precum şi cursuri de limbi străine.

Întâlnirea Internațională a Tinerilor Ortodocși (ITO Iași 2017), ce a fost organizată de Arhiepiscopia Iașilor și ASCOR – Filiala Iași; eveniment ce a adunat la Iași un număr de 7000 de tineri creștin-ortodocși din 34 de țări, pentru perioada 1-4 septembrie 2017.

Înscrieri

În cadrul asociaţiei se poate înscrie orice student. Înscrierile se pot face pe tot parcursul anului universitar