Sediul: Institutul francez Iași

Președinte: Anca COPOIU
E-mail: președinte@asfi.ro

Prezentare

Asociaţia Studenţilor Francofoni este o organizaţie neguvernamentală, non-partizană, nonprofit, fără scop lucrativ şi independentă care are drept misiune promovarea diversității, redescoperirea și răspândirea valorilor francofone în rândul tinerilor și crearea unui cadru de contact, de acţiune culturalǎ, educaţională, dar mai ales profesională şi socialǎ pentru toţi studenţii (francofoni) cu spirit de inițiativă, interese culturale și dorință de dezvoltare.

Înființată pe 6 noiembrie 2001, la inițiativa lectoriței de limba franceză a Facultății de Litere din Iași, Nathalie Duplaissy, și a mai multor studenți de diferite naționalități, ASFI este cea mai veche organizație studențească de profil francofon din țară.

Începând cu septembrie 2007, Asociația este membru al Alianței Naționale a Organizațiilor Studențești din România (ANOSR), cea mai mare federație studențească, ce are ca scop promovarea și apărarea intereselor comune ale studenților din România. Totodată, din 2019, suntem membri fondatori ai Federației Organizațiilor Neguvernamentale de Tineret din Iași – FONTIS.

La nivel internațional, din anul 2010, ASFI este membru al Rețelei de tineret a Organizației Internaționale a Francofoniei (Réseau Jeunesse de l’Organisation Internationale de la Francophonie) și, din anul 2012, al Rețelei de organizații ale tinerilor francofoni, Francophones sans Frontières.

Naționalitatea membrilor fondatori, care proveneau din țări precum Congo, Franța, Maroc, Portugalia, Republica Moldova, România și domeniile diferite de studiu ale acestora (filologie, economie, medicină, jurnalism, științe politice, drept, geografie etc) au determinat specificul ASFI, diversitatea francofonă, surprins și de motto-ul Asociației, “Fii diferit! Implică-te!”.

Valori

Asociația Studenților Francofoni din Iași redescoperă și promovează, în rândul tinerilor, studenților și colaboratorilor, valorile francofoniei:

• Limba franceză, diversitatea culturală și lingvistică;
  • Pacea, democrația și drepturile Omului;
  • Interesul pentru educație, formare, învățământul superior și cercetare;
  • Promovarea voluntariatului;
  • Intensificarea dialogului multicultural;

Misiune

Misiunea ASFI este de a dezvolta și de a promova interesele tinerilor francofoni, de a propune alternative societății în scopul răspândirii spiritului francofon în România, cu precădere în Iași, prin:

• Crearea unui mediu în care se studenții se pot apropia de cultura francofonă și pot beneficia de aportul valorilor francofone de-a lungul studiilor profesionale, dar și în viitoarea viață profesională;
  • Crearea unui mediu de contact, de acțiune socială și culturală pentru toți studenții francofoni (indiferent de profil, facultate sau universitate) din Iași;
  • Desfășurarea unor proiecte care susțin valorile universitare;
  • Participarea la programe locale, naționale și internaționale pentru tineri;
  • Învățarea scrierii și dezvoltării de proiecte;
  • Consolidarea legăturilor sociale, academice și culturale, unind studenții francofoni din Iași;

Departamente

• Imagine&IT
  • Proiecte
  • Relații Externe
  • Resurse Umane
  • Strângere de Fonduri

Proiecte de tradiţie

• “Arată că-ți pasă”, singurul proiect caritabil al asociației, transformă sărbătorile de iarnă ale unor oameni nevoiași în momente frumoase, cu sunete de colinde;
  • În seara “Balului Mascat”, Sala Pașilor Pierduți prindea viață prin personaje fantastice, măști colorate și muzică de epocă (proiect realizat până în anul 2017 – XIV ediții);
  • ”Défi pour la Poésie”, născut în 2018 din cenușa vechiului „Echos Francophones”, își propune să producă o schimbare în mentalitatea tinerilor români asupra limitelor creative și lingvistice în arta literară și asupra scopului literaturii în lumea contemporană;
  • Festivalul “Zilele Studentului Francofon” revoluționează campusul “Titu Maiorescu”, transformându-l într-un adevărat spectacol al artei.

Înscrieri

Pentru a deveni membru ASFI, urmărește paginile noastre pentru detalii privind cele două sesiuni de recrutare, din lunile octombrie și martie.