Persoană de contact:
Telefon: 0729 931264; 0742 99 07 26
E-mail: stefanpatrascuro@yahoo.com

Prezentare

ASALT s-a înfiinţat oficial la Iaşi în luna iunie, 2008 de către un grup de studenţi ai Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, specializarea Asistenţă Socială, care şi-au unit forţele cu dorinţa de a aduce un suflu nou societăţii civile, atât pe plan local şi naţional, cât şi internaţional.

Scopul nostru este acela de a încuraja tinerii studenţi să se implice în dezvoltarea unor proiecte viabile, cu caracter social şi cultural. Prin acţiunile noastre dorim să sprijinim: indivizii, grupurile şi comunităţile marginalizate sau stigmatizate; persoanele de vârsta a treia cu probleme de integrare socială; tinerii cu probleme de integrare socială; persoanele cu dizabilităţi; copiii aflaţi în dificultate etc.

Departamente

ASALT este alcătuită dintr-un Consiliu Director, format din: Preşedinte, Prim-vice preşedinte, Vice-preşedinte, managerii pe Departamente, precum şi din secretar şi cenzor, care nu au drept de vot în şedinţele CD.
Departamentele ASALT sunt:

departamentul Marketing + IT;
departamentul Relaţii Externe;
departamentul Resurse Umane;
departamentul Proiecte, care cuprinde sub-departamentele Cercetare şi Cultură.
Proiecte derulate
14-20 Aprilie 2008: Campania “Şi tu poţi fi iepuraş de Paşte”. Scopul acestei campanii a fost acela de a ameliora calitatea vieţii unor familii nevoiaşe din localităţile Tomeşti şi Aroneanu, din judeţul Iaşi, prin oferirea unor produse alimentare, dulciuri, jucării şi cărţi copiilor şi familiilor acestora în preajma Sărbătorilor Pascale;
10-11 Mai 2008: Sesiunea de comunicări studenţeşti Ernest Stere, ediţia a doua. Scopul acestui eveniment a fost acela de a atrage un număr cât mai mare de studenţi care au făcut cercetări ştiinţifice domeniului specific;
1 iunie 2008: Campanie de promovare a Drepturilor copilului. Scopul acestei campanii a fost acela de a aduce un zâmbet larg copiilor de ziua lor, precum şi de a trage un semnal de alarmă societăţii civile cu privire la respectarea Drepturilor copiilor;
20 Noiembrie 2008: Conferinţa pe tema „Tinereţe Fără Tutun” în cadrul „Săptămânii Naţionale fără Tutun”, adresată studenţilor de la UAIC Iaşi. La această conferinţă au participat reprezentanţi ai unor instituţii reprezentative la nivelul municipiului Iaşi, precum: Direcţia de Asistenţă Comunitară Iaşi, Agenţia Naţională Antidrog filiala Iaşi, RIIA, CPECA Iaşi, profesori de la Catedra de Sociologie şi Asistenţă Socială din cadrul Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice şi reprezentanţi ai ASALT IAŞI. Invitat special al acestei Conferinţe a fost Dr. Tudor Ciuhodaru – şef UPU Iaşi;
26 Noiembrie 2008: coorganizatori ai Balului Bobocilor de la Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social Politice;
19 Decembrie 2008: Campania „Crăciun Fericit”, în parteneriat cu Fundaţia Holt România, Filiala Iaşi. Scopul acestei campanii a fost acela de a îmbunătăţi calitatea vieţii unor familii nevoiaşe din satul Larga Jijia, din comuna Movileni, jud. Iaşi. Am oferit cu această ocazie cadouri ce au constat în produse alimentare, dulciuri, jucării şi cărţi pentru copiii din 17 familii.
Înscrieri
Echipa ASALT este formată din studenţi şi absolvenţi ai Facultăţii de Filosofie şi Ştiinţe Social-Politice, specializarea Asistenţă socială, precum şi din studenţi şi absolvenţi ai altor facultăţi şi specializări, dornici de a veni în sprijinul semenilor noştri.

Pentru a deveni membru ASALT nu există o perioadă în care se fac înscrieri în mod expres.