Adresa: Bd. Carol I, nr. 22, Iasi,

Secretar: Ecaterina TARGHIR –
Telefon/fax: 0232 21 2131
E-mail: cradip@uaic.ro

Program de lucru cu publicul:

Luni-vineri: 9.00-16.00

Prezentare

În urma curajoasei și fructuoasei colaborări începute cu peste două decenii în urmă între Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din  Iaşi şi Universitatea din Nebraska, Omaha, SUA, se înființează, în 1992, Centrul Româno-American de Dezvoltare a Întreprinderilor Private Iaşi (CRADIP).

Ca membri fondatori ai centrului au fost cooptaţi: University of Nebraska at Omaha, SUA, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Universitatea Tehnică „Gh. Asachi”, Iaşi şi Camera de Comerţ şi Industrie Iaşi.

Misiune

CRADIP oferă asistenţă de înaltă calitate, prin care este asigurată îndrumarea de bază pentru actualii şi viitorii antreprenori, pentru menţinerea şi crearea de noi locuri de muncă şi pentru creşterea veniturilor firmelor.

Servicii

CRADIP oferă o gamă largă de servicii, ca de exemplu:

• consultanţă generală de afaceri;
  • consultanţă de afaceri, specializată pe domenii de interes: management, marketing, contabilitate, finanţe, sisteme informaţionale, managementul proiectelor, leadership ş.a.;
  • consultanţă în domeniul administraţiei publice;
  • realizare planuri de afaceri şi studii de fezabilitate;
  • seminarii pe probleme de management al întreprinderilor mici şi mijlocii, susţinute de consultanţi cu experienţă;