Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a organizat, în data de 11 martie 2022, etapa finală la nivelul Universității a celebrei Competiții 3MT – THREE MINUTE THESIS, inițiată în 2008 de University of Queensland (Australia) și care se desfăşoară în peste 170 de universităţi din 18 țări de pe toate continentele.

Candidații de la UAIC si-au propus să cucerească juriul în trei minute doar pe baza talentului de povestitor, folosind o prezentare PowerPoint fără artificii, fără muzică și fără vreo recuzită specială.

Mai jos pot fi văzute filmulețele de prezentare ale celor doi participanţi la Competiția 3MT – THREE MINUTE THESIS desfășurată la Universitatea “Alexandru Ioan Cuza” din Iași:

• Ioana-Cezara BUCATARU  de la Școala Doctorală de Fizică, cu teza intitulată Specific detection of single stranded DNA (ssDNA) using a protein nanopore based platform and gold nanoparticles (AuNP);
  •  Sergiu SOLOMON-PÂRŢAC  de la Școala Doctorală de Ştiinţa Sportului şi Educaţiei Fizice), cu teza News in functional reeducation after anterior cruciate ligament reconstruction.

Vă invităm să exprimați votul dumnevoastră pentru cea mai populară prezentare până la data de 30.03.2022, aici.

Slide-urile de prezentare ale candidaților 3MT de la UAIC

Filmulețele de prezentare ale candidaților 3MT de la UAIC