În data de 13 martie 2023, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a organizat etapa finală (la nivelul universității) a celebrei Competiții 3MT – THREE MINUTE THESIS.

Câștigătoarea competiției 3MT de la UAIC este Victoria BUZA, reprezentantă a Şcolii Doctorale de Geoştiinţe, care a avut la dispoziție doar 3 minute pentru a cuceri juriul doar pe baza talentului de povestitor, folosind un singur slide PowerPoint static, fără animaţie sau alte efecte și  fără vreo recuzită specială.

Competiția 3MT a fost inițiată în 2008 de University of Queensland (Australia) și se desfăşoară în peste 170 de universităţi de pe toate continentele.

Prezentarea realizată de câștigătoarea competiției 3MT de la UAIC, Victoria BUZA, Școala Doctorală de Geoştiinţe

Slide-ul de prezentare