Universitatea  „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a primit aprobarea unei finanțări de 300.000 de euro pentru crearea Centrului de Învățare LEARN & CONNECT, în cadrul Proiectului privind Învățământul Secundar (ROSE).

Cu un buget total eligibil nerambursabil de 1.418.573 lei, proiectul își propune să ofere studenților Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, cu precădere celor înmatriculați în anul I la studii de licenţă, cu risc de insucces academic și abandon, sprijin suplimentar pentru facilitarea adaptării la exigențele vieții academice, prin activități remediale de optimizare a performanței academice, de coaching şi dezvoltare personală, de îndrumare, de consiliere și orientare profesională.

Centrul de Învățare LEARN & CONNECT va fi localizat în campusul UAIC și va dispune de amenajări flexibile ale spațiilor de studiu. În cadrul centrului, studenții vor beneficia de consiliere și vor avea acces la un Laborator de învățare interactivă ce va deservi toate facultățile Universitătii, unde vor fi disponibile resurse educaționale care valorifică aportul tehnologiei la optimizarea contextelor didactice universitare, în perspectivă multidisciplinară. Grupul țintă al proiectului va fi constituit din 875 de studenți români și străini din state UE și non-UE care vor participa în grupuri mixte la ateliere de lucru și evenimente centrate pe sensibilizare interculturală.

Proiectul Centrului de Învățare LEARN & CONNECT a fost elaborat de o echipă coordonată de prof.univ.dr. Nicoleta Laura Popa, de la Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei, cu sprijinul membrilor Biroului Proiecte de Dezvoltare și Direcției Tehnice din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.