Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) a finalizat modernizarea bibliotecii care funcționează în cadrul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației, ca filială a Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași. Cu această ocazie vineri, 2 octombrie 2020, la ora 12.00, a avut loc, la sediul bibliotecii, un eveniment de inaugurare la care au participat prof. univ. dr. Tudorel TOADER, rector al UAIC, prof. univ. dr. Ștefan BONCU, decanul facultății de Psihologie și Științe ale Educației, prof. univ. dr. Nicoleta-Laura POPA, prodecan al facultății și conf. univ. dr. Ioan MILICĂ, director general al Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași.

„A aduce la viață o bibliotecă este un demers pe cât de rar, pe atât de important. Felicit întreaga echipă care a făcut posibil acest proiect, este impresionant ce ați realizat. Această bibliotecă mă duce cu gândul, inevitabil, la proiectul de reabilitare a corpului O, unde vom avea o bibliotecă a întregii Universității și unde studenții vor avea la dispoziție un spațiu cel puțin la fel de prietenos.” – prof. univ. dr. Tudorel TOADER, Rectorul UAIC

„Mulțumesc partenerilor de la Biblioteca Centrală Universitară pentru că au acceptat provocarea noastră de a răspunde la întrebarea Cum atragem studenții în bibliotecă? Am răspuns prin a moderniza acest spațiu, prin a simplifica accesul la cărți a studenților, prin a folosi tehnologia în beneficiul cititorilor. Invităm studenții aici nu doar pentru a studia, dar și pentru a petrece timp liber de calitate în facultate.” – prof. univ. dr. Ștefan BONCU, decanul Facultății de Psihologie și Științe ale Educației

„Biblioteca trebuie să fie definită de cuvântul accesibilitate, să fie un loc în care studenții să își dorească să petreacă timp. Mă bucur că avem în UAIC un partener serios în a face acest lucru posibil, consider că această filială este un exemplu de mediu prietenos care să îi ajute pe studenți să se bucure de carte.” – conf. univ. dr. Ioan MILICĂ, director general al Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași

În biblioteca Facultății de Psihologie și Științe ale Educației studenții au acum acces la fondul de carte printr-o simplă scanare a volumelor pe baza permisului emis de Biblioteca Centrală Universitară „Mihai Eminescu” din Iași, atât pentru consultare în sala de lectură cât și pentru împrumut la domiciliu.

Lucrările pentru modernizarea bibliotecii facultății de Psihologie și Științe ale Educației s-au derulat în mai multe etape. Prima etapă a demarat în anul 2017 și a implicat dotarea celor 3 săli de lectură ale bibliotecii cu 20 de computere noi, dar şi cu instalarea unor sisteme de climatizare. În anul 2018 s-a achiziționat mobilier pentru sălile de lectură, piesele fiind organizate pe module de lucru individuale dar și de grup. În anul 2019 a început renovarea celor 7 săli ale bibliotecii cu transformarea a 3 săli ce erau utilizate exclusiv pentru depozit de carte, iar una pentru birou bibliotecari, în săli pentru public, toate cele 7 spaţii devenind săli cu acces direct la raft. Lucrarea de renovare a spaţiilor a inclus, pe lângă reparaţiile curente, lucrări la instalaţiile electrice de iluminat şi prize sau lucrări de instalaţii electrice curenţi slabi cu realizarea unor canaluri de cabluri pe sub pardoseală. Au urmat și alte investiții precum achiziţia şi montarea de rafturi metalice pentru depozitarea cărţilor, dotarea sălilor S8 şi S1 cu sisteme de supraveghere video, sisteme de videoproiecţie şi un flipchart digital, dotarea cu echipamente de detecţie RFID pentru împrumut şi retur carte, inclusiv pentru inventariere cărţi, achiziţia a 2 licenţe SIP/SIP2 pentru programul ALEPH sau instalarea sisteme de climatizare în sălile bibliotecii. Investiția totală depășește suma de 790.000 de lei.