Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) și Inspectoratul pentru Situații de Urgență „Mihail Sturdza” al județului Iași (ISU Iași) au încheiat un protocol de colaborare în vederea organizării unor cursuri de acordare a primului ajutor medical dedicate studenților și angajaților UAIC, care vor avea loc pe parcursul anului universitar 2022-2023.

Colaborarea dintre cele două instituții vizează instruirea și informarea studenților și angajaților UAIC cu privire la tipurile de accidente și modul de acțiune față de persoanele care suferă un accident sau ale căror vieți se află în pericol, formarea deprinderilor corecte în acordarea primului ajutor medical și cunoașterea modului de acțiune în timpul unor situații de urgență. Cursurile organizate în parteneriat cu ISU Iași constau în activități practice de exemplificare a măsurilor de intervenție pentru acordarea primului ajutor medical și în prezentarea de informații importante despre conduita în timpul situațiilor de urgență.

Primul curs de acordare a primului ajutor medical organizat de UAIC în colaborare cu ISU Iași a avut loc vineri, 1 aprilie 2022, la ora 14.00 în Amfiteatrul P3, la care au participat 41 de studenți și angajați ai facultăților de Chimie și Fizică.