Joi, 18 martie 2021, domnul Dinu ȚURCANU, Președintele raionului Orhei din Republica Moldova, a efectuat o vizită la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) unde a avut o întâlnire cu prof. univ. dr. Tudorel TOADER, Rectorul UAIC și cu prof. univ. dr. Corneliu IAȚU, Prorectorul pentru strategie, dezvoltare instituţională şi personal.

Pe parcursul discuțiilor s-a conturat posibilitatea înființării unei Extensiuni a UAIC la Orhei, având în vedere oportunitățile de care pot beneficia tinerii din această regiune, accesând programe de studii universitare, de licență sau master.

Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași are în prezent două extensiuni în Republica Moldova, una la Bălți, înființată în anul universitar 2010-2011 și una la Chișinău, care funcționează începând cu anul universitar 2016-2017.