Site-ul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi este cel mai bun site academic din România, pe baza unui clasament realizat de webometrics.info.

Conform clasamentului, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi (UAIC) este singura instituţie de învăţământ superior din România ce figurează printre primele o mie de universităţi din lume în privinţa utilităţii şi întreţinerii paginilor electronice.

www.uaic.ro se află pe poziţia 580 la nivel mondial şi 258 în Europa.

Puteţi vizualiza clasamentul universităţilor din România aici.

ranking web

În ierarhizarea site-urilor universităţilor s-a ţinut seama de următoarele aspecte: utilitatea şi întreţinerea paginilor electronice, volumul datelor cu relevanţă academică (numărul articolelor ştiinţifce care apar pe Google Scholar, numărul documentelor şi fişierelor ataşate), vizibilitatea pe internet (numărul de linkuri spre site), complexitatea site-ului etc.

Ierarhizarea Webometrics este realizată de Consiliul Superior de Investigaţii Ştiinţifice (CSIC) din Spania, instituţie ce face parte din cadrul Ministerului Educaţiei de la Madrid şi care are drept obiectiv încurajarea creşterii calităţii, relevanţei şi volumului site-urilor universitare.

Dacă aveţi sugestii pentru îmbunătăţirea site-ului www.uaic.ro, vă rugăm să ne trimiteţi un email pe adresa promovare@uaic.ro.