Alegeri pentru completarea numărului de membri ai Senatului Universității

Pentru completarea numărului membrilor Senatului universității noastre se vor organiza alegeri generale la data de 4 iulie, între orele 10.00 și 16.00 în Sala Senatului. Pe buletinele de vot vor fi înscriși candidații propuși de Facultăți, în număr dublu față de necesar. Au drept de vot cadrele didactice și cercetătorii titulari la data de 4 iulie a.c.

Comisia Electorală Centrală declară următoarele cadre didactice drept câştigători ai alegerilor pentru completarea numărului de membri în Senatul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” (vezi aici procesul verbal):

• Lect. dr. Cosmin Dariescu – Facultatea de Drept
  • Lect. dr. Veronica Popescu – Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport
  • Conf. dr. Dan Gheorghe Dimitriu – Facultatea de Fizică
  • Conf. dr. Dumitru Alexandroaei – Facultatea de Fizică
  • Conf. dr. Vasile-Dan Stumbea – Facultatea de Geografie şi Geologie
  • Prof. dr. Sebastian Aniţa – Facultatea de Matematică
  • Conf. dr. Ovidiu Gavrilovici – Facultatea de Psihologie şi Ştiinţe ale Educaţiei
  • Pr. Lect. dr. Daniel Niţă Danielescu – Facultatea de Teologie Ortodoxă

Componenţa Consiliilor Şcolilor Doctorale

Componenţa Consiliilor Şcolilor Doctorale poate fi văzută în documentul PDF ataşat aici .

Alegerea membrilor în Consiliul Studiilor Universitare de Doctorat

Decizia Rectorului Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi de numire a 9 membri ai Consiliului Studiilor Universitare de Doctorat pentru mandatul 2012-2016 poate fi descărcată de aici.

Începând cu 29.06.2012, se numeşte în funcţia de Director CSUD din cadrul IOSUD – Universitatea ,,Alexandru loan Cuza” din laşi, pe o perioadă de 4 ani (29.06.2012-28.06.2016), domnul profesor universitar dr. Ovidiu CARJA. Vezi aici Decizia de numire în funcţia de Director CSUD.

Vezi aici componenţa CSUD din cadrul IOSUD – Universitatea ,,Alexandru loan Cuza” din laşi pentru mandatul 2012-2016.

Prof.univ.dr. Vasile Işan a fost confirmat oficial în funcţia de rector

Ministerul Educaţiei, Cercetării, Tineretului şi Sportului a emis marţi, 29 februarie 2012, ordinul de confirmare a prof. univ. dr. Vasile Işan în funcţia de rector al UAIC.

Prof.univ.dr. Vasile Işan a fost ales rector al Universităţii pe data de 3 februarie, cu 410 voturi, respectiv 66,56% din numărul total de voturi valabil exprimate.Puteţi descărca documentul oficial de aici

Preşedintele Senatului UAIC

Prof.univ.dr. Ovidiu Cârjă a fost ales ca Preşedinte al Senatului în şedinţa Senatului din data de 10 februarie 2012.

Depunerea candidaturilor pentru funcţia de Preşedinte al Senatul

Membrii Senatului nou ales sunt invitaţi să-şi depună candidatura pentru funcţia de Preşedinte al Senatului Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi.

Candidatura, sub forma unei cereri scrise, va fi adresată Comisiei Electorale Centrale şi depusă la Rectorat (doamna Adina Cojocariu) până joi, 9 februarie 2012, ora 10.00.

Preşedintele Senatului Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi va fi ales în Şedinţa Senatului de joi, 9 februarie 2012, ora 15.00.

Candidaţi pentru funcţia de rector

Alegerea membrilor Senatului Universităţii

• S-au incheiat alegerile pentru desemnarea membrilor Senatului. Participarea la vot a fost de 81%.
  • ANUNŢ

Luni, 23 ianuarie 2012 , între orele 10.00 – 18.00, în Sala Senatului, cadrele didactice şi cercetătorii din Universitatea ,,Alexandru Ioan Cuza” îşi vor alege reprezentanţii în Senat.
Fiecare alegător va avea asupra sa actul de identitate (carte de identitate/ buletin de identitate/ paşaport) şi va primi un buletin de vot cu 15 file. Fiecare facultate va avea o filă cu lista persoanelor propuse pentru Senat de către Adunarea Generală.
De la fiecare facultate vor fi alese jumătate dintre persoanele înscrise pe buletinele de vot. Buletinul de vot se va decapsa şi fiecare filă va fi introdusă în urna corespunzătoare facultăţii.
În aceeaşi zi vor fi aleşi şi reprezentanţii studenţilor în Senatul Universităţii. (Click pentru a vedea cum vor fi organizate alegerile pentru studenţi)

Lista candidaţilor la alegerile pentru Senatul Universităţii ,,Alexandru Ioan Cuza” din data de 23 ianuarie 2012.

Vezi aici lista cu propunerile studenţilor pentru Senatul Universităţii.