Colocviul „Evoluția sistemului politic din perioada interbelică până în prezent”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Vineri, 8 noiembrie 2019, începând cu ora 10.00, în Sala B.P. Hașdeu a Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași, Primăria Municipiului Iași în parteneriat cu Centrul de Istorie a Secolului XX din cadrul Facultății de Istorie a Universității organizează colocviul intitulat „Evoluția sistemului politic din perioada interbelică până în prezent”, prilejuit de împlinirea a 100 de ani de la primele alegeri legislative organizate în România Întregită, pe baza votului universal direct.

Alocuțiunile domnului Mihai Chirica, primarul Municipiului Iași, a domnului Ioan Milică, directorul general al BCU “Mihai Eminescu” din Iași, a domnului Petronel Zahariuc, decanul Facultății de Istorie din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, și a domnului Daniel Șandru, coordonatorul Programului Centenar al municipalității ieșene pentru perioada 2017-2020, vor fi urmate de o sesiune de comunicări academice. Cunoscuți istorici de la Universitățile din Cluj-Napoca, Sibiu și  Iași (Sorin Radu, Virgiliu Țârău, Ovidiu Buruiană, Daniel Șandru, Cătălin Botoșineanu) și politologi de la Universitatea din București (Alexandru Radu, Cristian Preda, Ioan Stanomir, Radu Carp) vor aborda interdisciplinar sistemul electoral și alegerile care au dus la formarea primului Parlament al României Mari.

Manifestarea se va încheia cu lansarea volumului Introducere în știința politică, de Cristian Preda,  și a numărului special al revistei de științe politice Polis, dedicat centenarului votului universal masculin.

Click aici pentru a consulta programul evenimentului.