Conferința internațională EURINT 2015: Regional development and integration. New challenges for the EU

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Centrul de Studii Europene din cadrul Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași organizează, în perioada 22-23 mai 2015, conferința internațională EURINT 2015: Regional development and integration. New challenges for the EU.

Acest eveniment face parte din seria conferințelor EURINT ce a fost lansată în anul 2013 în cadrul programului Jean Monnet Life Long Learning. În cadrul acestui eveniment se vor  dezbate subiecte actuale despre contextul economic, social și politic din UE, unde vor participa  studenți, cercetători, experți, încurajând astfel schimbul de idei și opinii.

Scopul celei de-a treia ediții a conferinței EURINT este de a oferi un cadru propice pentru dialog, pentru transmiterea ideilor și înțelegerea mai bună a provocărilor cărora UE trebuie sa le facă față. Încă de când au devenit membre ale UE, statele Central și Est Europene au experimentat un proces continuu de descentralizare, devoluție și regionalizare, procese ce au conturat diferite modele de dezvoltare regională. În principiu, dezvoltarea regională poate fi văzută și ca un efort de reducere a disparităților economice regionale prin susținerea zonelor mai puțin dezvoltate.

Programul conferinței este structurat pe patru secțiuni menite să ofere participanților o înțelegere cât mai comprehensivă a implicațiilor dezvoltării regionale:

• The EU as regional and global player
  • European economic governance: achievements and prospects
  • Economy and regional development in the EU
  • The European Union as a Model for Regional Integration