Conferința „Unirea Bucovinei cu România. Aspecte interne și internaționale (1918-1919)”

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Marți, 10 septembrie 2019, începând cu ora 10.00, în Sala B.P. Hașdeu a Bibliotecii Centrale Universitare „Mihai Eminescu” din Iași, Primăria Municipiului Iași în parteneriat cu Centrul de Istorie a Secolului 20 din cadrul Facultății de Istorie a Universității organizează dezbaterea intitulată Unirea Bucovinei cu România. Aspecte interne și internaționale (1918-1919), prilejuită de împlinirea a 100 de ani de la semnarea Tratatului de pace între Puterile Aliate și Austria prin care a fost recunoscută apartenența Bucovinei la statul român. Alocuțiunile domnului Mihai Chirica, primarul Municipiului Iași, a domnului conf.univ.dr. Ioan Milică, directorul general al BCU “Mihai Eminescu” din Iași, a domnului prof.univ.dr. Petronel Zahariuc, decanul Facultății de Istorie din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, și a domnului prof.univ.dr. Daniel Șandru, coordonatorul Programului Centenar al municipalității ieșene pentru perioada 2017-2020, vor fi urmate de comunicările academice ale unor cunoscuți istorici de la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași sau de la Institutul „A.D. Xenopol” al Academiei Române, precum și de intervențiile unor cercetători de la BCU “Mihai Eminescu” din Iași, specializați pe istoria Bucovinei.