Două facultăți din cadrul Universității„Alexandru Ioan Cuza” din Iași au fost premiate în cadrul primei ediții a Galei „Romanian Outsourcing Awards for Excellence 2015“, organizată de publicația „The Diplomat”, pe 26 mai 2015, la București.

Facultatea de Economie și Administrarea Afacerilor, specializarea Informatică economică, a fost premiată la categoria cel mai bun program al anului („Best Academic Program of the Year“) și Facultatea de Informatică pentru cea mai bună cooperare între mediul academic şi sectorul de business ( categoria „University business cooperation of the year”).

Premiile au fost înmânate domnului prof. univ. dr. Dumitru OPREA, cadru didactic la specialiazarea Informatică economică și doamnei conf. univ. dr. Lenuța ALBOAIE, prodecan la Facultatea de Informatică.

DSC_0337 DSC_0352

Evenimentul „Romanian Outsourcing Awards for Excellence” se dorește a fi o modalitate de recunoaștere, recompensă și de sărbătorire a succesului celor mai remarcabile și performante companii din domeniul IT Outsourcing.

Din juriu au făcut parte Radu Puchiu, secretar de stat în cadrul Guvernului României, Diana Voicu, secretar de stat în Ministerul Justiției, Varujan Pambuccian, membru în Comisia pentru Tehnologia Informației și Comunicațiilor din Camera Deputaților, Amalia Sterescu, consultant senior în afaceri și outsourcing, Valerica Dragomir, director executive al Asociaţiei Patronale a Industriei de Software şi Servicii (ANIS), Francesca Postolache, partener Audit Services, PwC România, Mihaela Robu, director ACCA (Association of Chartered Certified Accountants) Europa de   Sud – Est și Dan Zaharia, Senior Leasing Consultant – Extind Management. Detalii despre eveniment se găsesc la adresa: http://outsourcing-gala-2015.thediplomat.ro/index.php