Staţiunea de Cercetare şi Practică Studenţească „Simion Mehedinţi”, Tulnici

Staţiunea de Cercetare şi Practică Studenţească „Simion Mehedinţi”, Tulnici2016-11-21T15:14:38+00:00

Facultatea de Geografie și Geologie

Director: Conf. univ. dr. Lilian NIACȘU
E-mail: lilianniacsu@yahoo.com

Websitehttp://www.statiunigeografie.uaic.ro/tulnici/index.html

Prezentare

Localitatea Tulnici din județul Vrancea este situată la o distanță de circa 60 km de Municipiul Focșani și aproximativ 250 km de Iași, accesul fiind facilitat de D.N. 2D, Focşani – Târgu Secuiesc. În plină zonă istorică a Țării Vrancei, Stațiunea de Cercetare și Practică Studențească ”Simion Mehedinți”, Tulnici – Vrancea se găsește din punct de vedere fizico-geografic pe rama estică a Munțiilor Vrancei, parte componentă a Carpaților Orientali, la contactul cu Depresiunea Vrancei, subunitate a Subcarpaților Vrancei.

Asezare11

Scurt Istoric

Din anul 2000, pe baza unui protocol, Departamentul de Geografie din cadrul Facultății de Geografie și Geologie a început să utilizeze facilitățile existente în acel moment în cadrul fostei stații meteorologice în scopul desfășurării unor activități de cercetare și ulterior, după 2003, de practică studențească.

Stația Meteorologică din localitatea Tulnici, aflată în administrarea Ministerului Mediului și Gospodăririi Apelor, Administrația Națională de Meteorologie București, trece oficial începând cu anul 2005 în administrarea Ministerului Educației și Cercetării prin intermediul Universității ”Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în conformitate cu prevederile HG nr. 480/26.05.2005 publicată în Monitorul Oficial nr. 474/03.06.2005.