Peste 1500 de studenți ai Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au participat vineri, 18 mai 2018, la „Ziua Absolventului”, eveniment organizat de toate universitățile publice din Iași, cu sprijinul Primăriei Municipiului Iași, în cadrul Festivalului Internaţional al Educaţiei.

Ca în fiecare an, Ziua Absolventului a demarat cu Marșul Absolvenților, la care a participat, pentru prima oară, și o clasă de elevi ai Școlii Junior.

Îmbrăcați în tricouri personalizate, cu baloane, bannere și steagurile celor 15 facultăți ale UAIC  în mâini, studenții au mărșăluit pe traseul B-dul Carol I –  Fundaţie (Casa de Cultură a Studenţilor) – Gavriil Musicescu – Piaţa Unirii – Ştefan cel Mare şi Sfânt – Esplanada Casa Pătrată  – Piaţa Palatului Culturii.

În fața Palatului Culturii, alături de colegii de la celelalte universități, studenții, elevii și profesorii UAIC au luat parte la ceremoniile solemne, în cadrul cărora au ținut discursuri reprezentanții universităților ieșene, dar și reprezentanţi ai Bisericilor și ai Primăriei Municipiului Iaşi.

Mesajul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași a fost transmis de către prof. univ. dr. Mihaela Onofrei, Ordonator de Credite, care le-a urat succes tinerilor absolvenți, exprimându-și convingerea că „datorită studenților Iașul s-a dezvoltat foarte mult în ultimii ani, fiind considerat unul dintre cele mai dinamice orașe ale Românie”, dar și de Marian Dalban, reprezentantul studenților în Biroul Executiv al Consiliului de Administrație al UAIC.

Cel mai așteptat moment al evenimentului a fost concertul din Piața Palatului Culturii, susținut de trupele Celelalte Cuvinte, Vița de Vie și Cargo.