În perioada 2-3 iunie 2017, Prorectorul responsabil cu Relațiile Internaționale al Universității Jiao Tong din Shanghai (China), Lin Yan,  a efectuat o vizită în premieră la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” (UAIC) din Iași.

Lin Yan este profesor de Drept Constituțional, iar studiile doctorale le-a urmat la Universitatea Wisconsin-Madison din S.U.A.

Pe parcursul vizitei,  Lin Yan s-a întâlnit cu Ministrul Justiției, prof.univ.dr. Tudorel TOADER și cu  prof.univ.dr. Mihaela ONOFREI, Ordonatorul de Credite al UAIC.

Discuțiile au fost axate pe stabilirea unor modalități concrete de colaborare care să vizeze schimbul de studenți și profesori, participarea la evenimente științifice organizate de către cele două universități, publicarea de studii și cărți în colaborare, în reviste și edituri de prestigiu.Parteneriatul dintre cele două universități va fi concretizat prin semnarea unui Memorandum de înțelegere, al cărui conținut va fi definitivat în următoarea perioadă.

Universitatea Jiao Tong din Shanghai a fost înființată în anul 1896 de către Împăratul Guangxu, iar în prezent are 42.881 studenți, din care 1598 studenți străini.  În anul 2016, Universitatea  a ocupat locul 6 în Clasamentul QS BRICS University Rankings, fiind cotată între primele 100 universități ale lumii, iar începând cu anul 2003, elaborează Clasamentul Mondial al Universităților (Academic Ranking of World Universities).