Trei echipe a câte trei studenți înscriși la Facultatea de Informatică a reprezentat Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași în cadrul celei de-a 25-a ediții a etapei regionale (Regiunea Sud-Est Europeană) a concursului de programare ACM-ICPC.  În cadrul acestei etape, ce s-a desfășurat în perioada 19-21 octombrie 2018, simultan în două locații – la Universitatea Politehnică din București și la Universitatea Tehnică Națională din Vinnytsia, Ucraina, echipa Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, formată din studenții Cristian Vîntur (licență, anul III), Alexandru Ioniță (master, anul I) și Valeriu Motroi (master, anul I)  din cadrul Facultății de Informatică, a obținut locul 3 și medalie de argint.

Este cel mai bun rezultat pentru UAIC din istoria concursului, ocupând în premieră prima poziție între universitățile românești.

Echipa UAIC a fost surclasată în concurs doar de echipele de la Universitatea din Niš (Serbia) și Universitatea Sofia (Bulgaria).

Celelalte două echipe participante la concurs  au fost formate din studenții Denis Banu (licență, anul I), Laura Cornei (licență, anul I) și Iulian-Daniel Rusu (licență, anul I), respectiv Sebastian Ciobanu (licență, anul I), Adrian Gotcă (licență, anul II) și Alexandru Lungu (licență, anul II).

Echipele au fost antrenate de Paul Diac, doctorand la Facultatea de Informatică.

La concurs au participat 88 echipe din 9 țări (Bosnia şi Herțegovina, Bulgaria, Cipru, Grecia, FYROM – Fosta Republică Iugoslavă a Macedoniei, România, Serbia, Turcia, Ucraina).