Trei studente înscrise în anul al II-lea la studii universitare de master în cadrul Facultății de Economie și Administrarea Afacerilor (FEAA) a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au fost premiate în cadrul unei competiții de lucrări științifice studențești pe tema „Inovații sociale și dezvoltarea sustenabilă”, organizată de Universitatea din Perugia, prin Departamentul de Economie și Laboratorul Athena din Terni, Italia, la sfârșitul lunii aprilie.

Tatiana Sârbu, înscrisă la programul de master Administrarea afacerilor, a obținut Premiul al II-lea, Anca Mădălina Buliga, studentă la Administrație publică,  Premiul al III-lea, iar Vladislava Coroliac, Marketing și comunicare în afaceri, a primit  Mențiune specială.

Concursul, aflat la a doua ediție, s-a adresat studenților masteranzi din cadrul următoarelor universități: Universitatea din Perugia (Italia), Universitatea din Nisa (Franța), Universitatea din Lodz (Polonia) și Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași.

Reprezentantele Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași au fost coordonate de prof. univ. dr. Adriana Manolică, conf. univ.  dr. Ana Maria Bercu și lect. univ. dr. Gabriela Boldureanu.