Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași (UAIC) se situează pe locul al doilea între universitățile românești, în cel mai recent clasament internațional realizat de uniRank, care ia în calcul 79 de instituții de învățământ superior din România. La nivel internațional, UAIC se află în primele 10%, fiind clasată pe locul 1269, cu 64 de poziții mai sus față de anul trecut.

uniRank University Ranking analizează peste 13.600 instituţii de învăţământ superior recunoscute oficial, din două sute de țări. Metodologia folosită în realizarea acestui clasament are la bază un algoritm ce include cinci valori web, imparţiale şi independente, extrase din patru surse diferite de informaţii:

Prin urmare, clasamentul rezultat relevă nivelul de popularitate pe care îl au universitățile în mediul online. Clasamentul complet poate fi consultat AICI.