Lectoratul de Neogreacă din cadrul Facultății de Litere, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi”, Fundația pentru Promovarea Culturii Balcanice şi Europene „Rigas Fereos” și  Societatea de Studii Clasice din România (Filiala Iași)  vă invită luni, 12 mai 2014, ora 10.00, în Sala Senatului, la manifestarea cultural-ştiinţifică organizată cu prilejul împlinirii a 40 de ani de la înfiinţarea Seminarului de Neogreacă, actualmente Lectoratul de Neogreacă  al Universităţii   „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi”.

Programul evenimentului cuprinde:

Prima Sesiune – 10.00 – 12.00

• Mesajele de salut
  • Andreas Rados, Preşedintele Fundaţiei „Rigas Feraios”

„Perenitatea Spiritului Elen în Învăţământul Neogrec la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi”

• Angeliki Mouzakiti, Lector de Neogreacă al Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi

„Studiile Neoelene la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi: Trecut-Prezent-Viitor”

• Traian Diaconescu, Preşedintele Societăţii de Studii Clasice din România (Filiala Iaşi)

„Seminarul de Neogreacă-Focar de Limbă, Cultură şi Civilizaţie Europeană”

• Amalia Voicu, Cercetător al Institutului „Philippide”

„Călător în Timp Elen- Impresiile unei Foste Studente a Seminarului de  Neogreacă din Iaşi”

• Ovidiu Mardare, Jurnalist

„Memoriile unui Jurnalist: Studiile Neogreceşti din Iaşi”

• Pauză (12.00-12.30)

A doua Sesiune- 12.30-14.30

• Elena Lazăr, Directorul Editurii „OMONIA”

„Kavafis în România’’

• Liviu Manoliu, Actor

Recital de poezie neogreacă

• Thalia Ieronymaki, Lector de Neogreacă al Universităţii din Bucureşti

„Cu Prilejul unui Voiaj în România:  K.G.Karyotakis şi călătoriile lui”

• Valeriu Mardare,  Vicepreşedintele Fundaţiei „Rigas Feraios”

„Proverbele din Poveştile lui Ion Creangă şi Spiritul Comun Româno-Neogrecesc”

Decarcă de aici programul evenimentului.

afis lectorat neogreaca 6 mai 2014_c