Zilele Voluntariatului

Anul acesta, între 14 şi 18 mai are loc a doua ediţie e evenimentului Zilele Voluntariatului la UAIC. După ce anul trecut, cu ocazia sărbătorii europene a voluntariatului, Universitatea a strâns materiale educaţionale pentru 5 şcoli din mediul rural, a ecologizat zona de agrement C.A. Rosetti şi a găzduit conferinţa doamnei Leslie Hawke, în 2012 au loc alte două activităţi dedicate comunităţii: „Oferă o şansă!” – donare de sânge şi „Încurajăm performanţa”.

donare sange afisDonarea de sânge, intitulată simbolic „Oferă o şansă!” este primul eveniment de acest gen organizat la nivel de instituţie, şi a avut loc între 14 şi 16 mai. Timp de trei zile, peste 200 de persoane şi-au manifestat intenţia de a dona sânge, din care aproximativ 120 au donat efectiv. Acţiunea a fost derulată în colaborare cu Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport şi Centrul de Transfuzii Iaşi.

ZV2012_1

ZV2012_2 ZV2012_3

Activitatea denumită sugestiv „Încurajăm performanța” are scopul de a evidenția componenta educațională a proiectului “Zilele Voluntariatului la UAIC”. De această dată, în atenția noastră se vor afla copiii supradotați, provenind din familii defavorizate si aflați în grija Direcției Generale de Asistenţă Socială şi Protecţia Copilului Iaşi. În această categorie se află și cei 20 de elevi ai câtorva din cele mai prestigioase licee din Iași (Colegiul Național, Colegiul „Costache Negruzi”, Colegiul Național „Emil Racoviță”), rezidenți ai Modulului de Excelență din cadrul Complexului de Servicii Comunitare „Bucium”, care vor fi oaspeți ai Universității vineri, 18 mai. În funcție de preferința exprimată pentru un anumit domeniu științific, aceștia vor putea vizita câteva dintre facultăți, dar și Planetariul și Muzeul Universității.

Citiţi poveştile elevilor