echipa uaic-medaliata

În perioada 8—13 martie a avut loc la Plovdiv, în Bulgaria, cea de-a patra ediție a SEEMOUS – South Eastern European Mathematical Olympiad for University Students, olimpiada de matematică pentru studenții din Europa de Sud-Est. Evenimentul a totalizat 66 de concurenți proveniți din universități din Bulgaria, Grecia, Israel și România.

Aflați la a treia participare la concursul SEEMOUS, studenţii UAIC au obţinut trei medalii de argint şi una de bronz. Echipa, condusă de conf. univ. dr. Marian Ioan Munteanu, a fost compusă din: Mihai Barzu (Facultatea de Informatică, medalie de argint), Dragoş Gîlcă (Facultatea de Informatică, medalie de argint), Cosmin Burtea (Facultatea de Matematică, medalie de argint), Mircea Ioan Coșbuc (Facultatea de Informatică, medalie de bronz). Din echipă a făcut parte şi Marilena Moruz, de la Facultatea de Matematică.

Echipa ieşeană a fost pregătită de profesorii Florin Iacob (Facultatea de Informatică) și Eugen Popa (Facultatea de Matematică).

echipa uaic-medaliata1

De la stânga la dreapta: Mihai Barzu, Mircea Ioan Coşbuc, Dragoş Gîlcă, Marian Ioan Munteanu, Cosmin Burtea, prof.univ.dr. Doru Ştefănescu – preşedintele Mathematical Society of South Eastern Europe (MASSEE).