A 7-a Conferință Internațională a Consorțiului Universitaria în Educație Fizică, Sport și Kinetoterapie

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași, în parteneriat cu Facultatea de Educație Fizică și Sport din cadrul Universității de Vest din Timișoara și Facultatea de Educație Fizică și Sport a Universității Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca organizează în perioada 12-13 noiembrie 2021, online, a 7-a Conferință Internațională a Consorțiului Universitaria în Educație Fizică, Sport și Kinetoterapie. Evenimentul va oferi participanților oportunitatea de a afla despre cele mai recente tendințe și cele mai bune practici din lumea științei sportului, educației fizice și kinetoterapiei. Autori și cercetători din acest domeniu, din mai multe țări (Bosnia și  Herțegovina, Cehia, Croația, Egipt, Grecia, Italia, Lituania, Macedonia, Moldova, Polonia, Portugalia, Turcia, Spania, Slovacia, SUA, Ucraina, Ungaria) vor participa pentru a face schimb de experiență și a împărtăși rezultatele cercetării cu privire la toate aspectele științei sportului. Colaborarea este deschisă cadrelor didactice din învăţământul superior de diferite specialităţi, profesorilor din învăţământul preuniversitar, kinetoterapeuților, antrenorilor şi specialiştilor din cluburile sportive precum și tuturor cercetătorilor din domenii conexe educației fizice și sportului.

Dezbaterile vor urmări trei teme principale:

• Educația pentru sănătate prin sport;
  • Strategii de dezvoltare a sportului de performanță;
  • Rolul kinetoterapiei în recuperarea post-traumatică.

Mai multe informații pot fi consultate pe site-ul conferinței: https://www.sportsisocietate.ro/conference/about-conference