Concursul de Chimie „Magda Petrovanu”, a X-a ediție

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Facultatea de Chimie din cadrul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi organizează, sub motto-ul „Fii şi tu chimist!”, în data de 12 mai 2018, cea de a X-a ediţie a Concursului de Chimie „Magda Petrovanu”.

La ediţia din acest an s-au înscris 1101 elevi, 385 la nivel de gimnaziu, care provin din 11 judeţe din România  și din Republica Moldova. Elevii  vor fi însoţiţi de 246 cadre didactice coordonatoare.

Proba de concurs se va desfăşura pe profiluri şi niveluri de studiu ale disciplinei Chimie, în 13 amfiteatre ale Universităţii, între orele 10.00-11.00 pentru elevii de gimnaziu, respectiv 10.00-12.00 pentru concurenţii de liceu. Festivitatea de premiere va avea loc în aceeaşi zi.

Şi pentru această ediţie, premiile, ce vor fi acordate elevilor cu cele mai bune rezultate, au fost oferite şi prin contribuţia substanţială a celei mai mari companii chimice din lume, BASF (Badische Anilin- und Soda-Fabrik). Astfel, plecând de la sloganul „La BASF creăm chimie pentru un viitor durabil” şi de la preocupările permanente ale acesteia de a combina succesul economic cu protecția mediului și responsabilitatea socială, liderul mondial al companiilor din domeniul chimic va oferi, drept premii,  echipamente de protecţie (halate, ochelari)  şi alte obiecte.

După desfăşurarea concursului, participanţii pot vizita gratuit Gradina Botanică „Anastasie Fătu” şi Muzeul Universităţii „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi. De asemenea, elevii pot asista la efectuarea unor experimente demonstrative de către studenţii din Asociația Studenților Chimiști Ieșeni (ASCIS), organizate în două laboratoare ale Facultăţii de Chimie.

Informaţii referitoare la desfăşurarea concursului pot fi obţinute de pe pagina http://concurs.chem.uaic.ro/