A III-a ediție a Erasmus+ International Staff Training Week

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

În perioada 14 – 18 mai 2018, Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași va găzdui cea de-a treia ediție a Erasmus+ International Staff Training Week, organizată de Departamentul de Relații Internaționale pentru 37 de oaspeți internaționali beneficiari de stagii de formare Erasmus+ din 16 Țări Partenere: Albania, Algeria, Armenia, Azerbaijan, Coreea de Sud, Egipt, Georgia, Israel, Maroc, Republica Moldova, Serbia,Tunisia, Ucraina, Uzbekistan, Japonia și Vietnam.

Programul evenimentului va include atât activități academice, cât și culturale: prezentarea evoluției programului Erasmus în cei 20 de ani la UAIC, susținută de prof. dr. Henri Luchian, Prorector pentru Relații Internaționale și coordonator instituțional Erasmus, o prezentare a programelor finanțate din fonduri europene, susținută de un reprezentant al Agenției Naționale, prezentări ale coordonatorilor Erasmus+ din facultățile UAIC, prelegerea intitulată „INTERFACE-IS”, susținută de lector dr. Mihai Bulai, prodecan al Facultății de Geografie și Geologie, la Muzeul Unirii din Iași, precum și vizite organizate în cadrul serviciilor și facultăților Universității.

Activitățile organizate pentru oaspeți includ și un eveniment cu participarea studenților internaționali Erasmus+ care studiază la UAIC, un târg de prezentare a universităților partenere și a culturii locale, organizat în Sala Pașilor Pierduți, o vizită la Muzeul Universității, prezentarea Welcome Center pentru studenții internaționali, turul campusului UAIC și al orașului Iași.

Erasmus+ International Staff Training Week contribuie, în primul rând, la cunoașterea directă a Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași de către universitățile partenere cu care colaborează în cadrul Programului Erasmus+ KA107 (cu Țări Partenere), cât și la întărirea și dezvoltarea relațiilor de colaborare dintre acestea. Va fi o ocazie de schimburi de bune practici între participanți și organizatori, atât în domeniul proiectelor de schimburi academice, dar și al relațiilor internaționale în general.