Conferinţa Internaţională a Societăţii Sociologilor din România. Societatea în secolul XXI. Provocări, tendinţe, perspective.

Loading Evenimente
Acest eveniment a trecut.

Tema conferinţei internaţionale organizată de Societatea Sociologilor din România este „Societatea în secolul XXI. Provocări, tendinţe, perspective” şi se va desfăşura în perioada 9-10 mai, 2014. Conferinţa este organizată în parteneriat cu Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, Facultatea de Filosofie şi Ştiinţe Social Politice şi Consiliul Judeţean Iaşi. La conferinţă vor participa 123 de invitaţi de la universităţi şi instituţii din România, state membre ale Uniunii Europene, Canada şi Statele Unite ale Americii.

Lucrările conferinţei sunt structurate în nouă secţiuni: Antecedentele din secolul XX al sociologiei actuale – abordări microistorice, Sociologie politică: Valori, atitudini şi comportamente politice, Migraţie şi dezvoltare comunitară, Temporalităţi multiple şi cadre (crono)structurale în procesele de organizare socială, Modelul economiei sociale, Dimensiuni socio-economice ale spaţiului urban, Sociologia educaţiei, Provocări ale societăţii contemporane, Gândirea prin obiecte comune. Cunoaşterea ca demers social şi material.

Comitetul de organizare este format din: Nicu Gavriluţă, Lazăr Vlăsceanu, Marian Preda, Dan Chiribucă, Cosima Rughiniş, Mălina Voicu, Cătălin Stoica, Horaţiu Rusu, Adrian Hatos, Gheorghe Teodorescu, Dumitru Stan, Ion Ionescu, Doina Balahur, Adrian Netedu, Cristina Gavriluţă, Ştefan Cojocaru, Dana Cojocaru, Adrian Lupu, Romeo Asiminei, Daniela Şoitu, Conţiu Tiberiu Şoitu, Mihaela Rădoi şi Geta Mitrea.

Click aici pentru a vizualiza programul evenimentului.

Afis SSR 2014